Marilyn Mid Century Iron & Glass Chandelier Circle
Regular Price
€969.99
Sale Price
€969.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Our mid century mondern chandelier focus on high quality and easy to install, very stable not easy to fall off.
- The mid century chandelier combines gold metal and clear glass make it looks more luxury and elegant.
- The lampshade made of glass gives the luxury chandelier good light transmission and sufficient brightness.
- This glass cahndelier well fit mid century, empire, luxury, transitional, post-modern, traditional style and suitable use in living room, dining room,

| Type | Pendant lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Bedroom; living room; dinning room |
| Suggested Room Size | 20-35 ㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Nobe |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | LED |
| Light Source | LED |
| Voltage (V) | 110V-240V -240V |
| Maximum Wattage(W) | 40W |
Product Material
| Primary Product Material | Iron and glass |
| Fixture Product Material | Iron |
| Shade Product Material | Glass |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 40 lb |
| Chain/Cord Length (inch) | 24 inch |
| Overall Height (Hanging) | 54 inch |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 14.4 inch |
| Body Length (inch) | 32 inch |
| Body Width (inch) | 32 inch |
Included Components
| 1* lamp with light source |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Rustic Vintage Cecil Chandelier
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/
Caleb Vintage-Style Outdoor Lantern Pendant Light
Regular Price
€890.00
Sale Price
€890.00
Regular Price
€0.00
/
Dorsey Round 6-Light Chandelier
Regular Price
€1,680.00
Sale Price
€1,680.00
Regular Price
€0.00
/
Gold Circular Textured Glass Chandelier
Regular Price
€2,980.00
Sale Price
€2,980.00
Regular Price
€0.00
/
Black Metal Ring Chandelier with Cone Shades
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Globen Lighting Industrial Chandelier
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Nordlux Franca Chandelier (4 lights)
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Amber Murano Glass Round Chandelier
Regular Price
€3,800.00
Sale Price
€3,800.00
Regular Price
€0.00
/
Black Round Farmhouse Candle Chandelier
Regular Price
€1,560.00
Sale Price
€1,560.00
Regular Price
€0.00
/
Meta Parallel Chandelier
Regular Price
€550.00
Sale Price
€550.00
Regular Price
€0.00
/
Glamorous Mira Crystal Chandelier Indoor
Regular Price
€790.00
Sale Price
€790.00
Regular Price
€0.00
/
Wave Pearl Exquisite Gold Chandelier
Regular Price
€159.00
Sale Price
€159.00
Regular Price
€0.00
/
Decorative Ring Crystal Island Chandelier
Regular Price
€142.00
Sale Price
€142.00
Regular Price
€0.00
/
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalistic Vertical Brass Crystal Suspension
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/