Alessio Vintage Lantern Shaped Metal Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€219.99
Sale Price
€219.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This outdoor wall light is made of metal and glass, with metal providing durability and strength, and glass adding transparency and light scattering effects.
- Black, bringing a mysterious and elegant ambiance to outdoor spaces, showcasing a unique vintage style.
- With its distinctive lantern-shaped design, it creates charming lighting effects, providing illumination and decoration to the wall, adding a touch of classical charm to outdoor courtyards and terraces.
- Ideal for outdoor spaces such as courtyards and terraces, adding lighting and decorative effects to the area, creating a vintage atmosphere.
- Inspired by vintage style, it presents an elegant and classic design that seamlessly blends with the outdoor environment, showcasing a unique allure.
| Product Information | |
| Type | Wall Lamp |
| Style | Alessio |
| Suggested Space Fit | Courtyard;Fence;Balcony |
| Suggested Room Size | 1-3㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP65 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Information | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Wall Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Polished Brass Lumina Outdoor Wall Lamp
Regular Price
€449.00
Sale Price
€449.00
Regular Price
€0.00
/
Alessio Vintage Lantern Metal Outdoor Wall Lamp, Gold
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Outdoor Wall Lamp Globe/Cruciform Ray Modern,Aluminum, Black, Garden
Regular Price
€179.99
Sale Price
€179.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Torch Metal Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light Garden/Corridor
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Elif Outdoor Wall Lamp Moon Modern, Led, Black, Courtyard
Regular Price
€379.99
Sale Price
€379.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Outdoor Wall Lamp, Steady/Sensor Lights
Regular Price
€139.99
Sale Price
€139.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Rectangular Metal Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€299.99
Sale Price
€299.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Rectagulart Metal Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€89.99
Sale Price
€89.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Linear Metal Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€219.99
Sale Price
€219.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Cylindrical Double-headed Cement Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€149.99
Sale Price
€149.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Outdoor Wall Lighting, Waterproof, Curved, Black & White
Regular Price
€59.99
Sale Price
€59.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Cement Square Outdoor Wall Lamp, White
Regular Price
€199.99
Sale Price
€199.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Nordic Arc Metal LED Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€59.99
Sale Price
€59.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Waterproof Outdoor Wall Lighting, White & Black
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/