Valentina Modern Globe Metal/Glass Pendant Light, 3 Style
Regular Price
€179.99
Sale Price
€179.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The Valentina Modern Globe Glass Pendant Light, a harmonious fusion of premium glass and metal craftsmanship. Designed to elevate your space with both style and substance, this pendant light is a beacon of elegance that transcends traditional lighting solutions.
- Available in a sleek black finish, this pendant light seamlessly combines form and function to create a stunning lighting solution that is both sophisticated and versatile.
- The Valentina pendant light adds elegance to any environment, making it a flexible option that goes well in a variety of rooms, including the living room, kitchen island, study, and bedroom. Its distinctive silhouette exudes elegance and ensures that it blends in without a hitch in any setting.
- The ingenious design showcases a choice of three styles: the metal round, oval, and acute linear pendant lights, each adorned with a captivating globe light. This unique combination not only exudes modernity but also serves as a testament to the ingenuity of the creators. The lamp's robust metal body guarantees sturdiness, while the superior light transmission of the glass lampshade ensures exceptional luminosity.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lights |
| Style | Valentina |
| Suggested Space Fit | Living Room, Dining Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 warm white bulb included |
| Voltage (V) | 110-240V |
| Maximum Wattage(W) | 60W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |





You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/