Salgado Vintage Industrial Tripod Metal projector floor lamp, Black
Regular Price
€959.99
Sale Price
€959.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp body is made of high-quality metal, anti-rust and anti-aging, easy to clean
- The combination of the black exquisite painted iron lampshade and the retro old inner cover looks very beautiful and design sense
- The wrought iron tripod base is exquisite in workmanship, strong and stable, does not take up space, the light is soft, and the lamp head can be adjusted. The hemispherical lampshade looks like a planet, very creative!
- The vintage industrial style design is especially suitable for indoor places such as bedrooms, living rooms, lounges, study rooms, offices, hotel suites, and leisure rooms.
| Description | |
| The Salgado Floor Lamp Collection from Anthony Salgado Designs is an elegant and luxurious collection of floor lamps. This collection is inspired by some of the most extraordinary paintings from renowned artists such as Georgia O’Keeffe, Andy Warhol and Claude Monet. | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Salgado |
| Suggested Space Fit | Living Room, Dining Room, Study, Bedroom |
| Suggested Room Size | 15㎡ -30㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Hardware |
| Fixture Product Material | Hardware |
| Shade Product Material | Hardware |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 8.8 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/