Salgado Nordic Minimalistic White Floor Lamp, Metal & Acrylic
Regular Price
€1,669.99
Sale Price
€1,669.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This floor Lamp is made of high-density acrylic, which is strong and study and can also effectively protect the wick.
- This Nordic minimalistic floor lamp is in simple white color, which looks very pure under the light.
- The LED wick of this simple white floor lamp is designed in a corrugated shape, which enhances the aesthetics and durability.

| The Salgado Floor Lamp Collection from Anthony Salgado Designs is an elegant and luxurious collection of floor lamps. This collection is inspired by some of the most extraordinary paintings from renowned artists such as Georgia O’Keeffe, Andy Warhol and Claude Monet. | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Salgado |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | LED Strip |
| Light colors | Warm light/Three Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 30W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+PMMA |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | PMMA |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 7.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/