Ritta Zen Rattan/Willow Weave Tri-Layer Floor Lamp, Wood
Regular Price
€449.99
Sale Price
€449.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
-
This lamp is made of Metal as a very stable lamp stand, with a thickened chassis that is not easy to fall down, and a Rattan weave as the lampshade, which is full of natural fun.
-
he primary color of the pole of the floor lamp is low-profile black, which does not overpower the main character, and the lampshade is the color of the rattan itself, the original wood color and the hollow weaving design do not look heavy.
-
The overall shape of the floor lamp is a traditional lamp body design, but the most distinctive thing is that its shade is hollowed out rattan weaving, and there are three layers, which look very refreshing.
-
This combination of natural and urban floor lamps can be widely used in many areas, such as the living room, dining room, bedroom, study, etc.
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Ritta |
| Suggested Space Fit | Living Room ; Dining room; Bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1Pcs Warm Light Bulb Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Rattan |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Rattan |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 4kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/