Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light, Dining Room
Regular Price
€509.99
Sale Price
€509.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light is built of high-quality metal, ensuring its longevity and strength. The metal frame is also rust-resistant, allowing you to enjoy this light fixture for many years. Furthermore, the light uses LED bulbs, which are both energy-efficient and ecologically beneficial. LED lights also live longer than typical lighting, which means you won't have to replace them as frequently.
- The Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light features a flexible white finish that can match any décor style. White is a timeless and beautiful color. It may also be utilized to create a range of emotions, from spacious and to warm and inviting. Whether you have a modern or classic house, the Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light will be a great accent.
- The Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light features a distinctive hexagonal form with curled lines. This form is both eye-catching and fashionable. The hexagonal shape lends a geometric aura to any decor, while the curved lines bring softness and playfulness. The light's overall form is both modern and beautiful, making it an ideal complement to any house.
- The Nazifa Designer pleated Modern Strip Pendant Light is suitable for a variety of different spaces, including dining rooms, living rooms, bedrooms, and even kitchens. The light can be used to create a cozy and relaxing space. In a bedroom, the light can be hung over the bed to create a romantic and relaxing aura. And in a kitchen, the light can be hung over the kitchen island or breakfast bar to provide task lighting.
| Product Info | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Nazifa |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 10㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | 1pc 3 Color Change Bulb Include |
| Light colors | Warm White/Neutral White/Cool White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 32W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + PET |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | PET |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 3.2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/