Luxo Floor Lamp Linear Minimalist, Metal, Black/White/Red, Bedroom
Regular Price
€459.99
Sale Price
€459.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Forging the main raw material of this floor lamp is metal, after high heat forged metal is very rugged, not easy to transform, high flame resistance.
- The color change of this floor lamp mainly comes from the change of the color of the pole line, in addition to the color of the metal itself, there are red, white, and black three colors to choose from, each with its characteristics.
- The lamp shape of the floor lamp is very different from the traditional lamp shape, which is composed of two simple curved lines and a simple lampshade, which brings a sense of modern sophistication in a simple design.
- The unique design sense of this floor lamp makes it unique and decorative, you can put it in any corner of the interior to create a unique landscape. For example, the dining room, bedroom, living room, and so on.
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Luxo |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | 2 |
| Light colors | Warm light/Three Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 15W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/