Louise Parallel Fold Linear Pendant Light, Black/Gold, Living Room
Regular Price
€359.99
Sale Price
€359.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Metal and silicon fixtures are not only beautiful to look at, they are also durable and promise years of reliable service. Whether you're looking for a lighting solution that will stand the test of time, or to add an elegant accent to your home, Louise pendant his lights are impressive in every way.
- The Louise pendant lamp is available in two interesting color options: bold black and gold. These sophisticated colors lend a touch of elegance to any room and enrich the overall ambiance with timeless charm. The black version exudes understated elegance, while the gold version adds a touch of luxury. This color choice allows the pendant light to blend seamlessly into your interior, creating a space that fits your unique style.
- The Louise Pendant Light is shaped like a parallel fold line and is very attractive. Its soften of use belies its powerful visual impact, resulting in a beautiful fusion of form and function. For those looking for a lighting solution that is elegantly understated yet highly decorative, this shape is a great invitation to discover the beauty of simplicity. It is a statement piece that improves the aesthetic of any space thanks to its sleek lines and well-defined silhouette.
- The Louise Pendant Light's appeal is ideal for your living room to the refined ambiance of your dining room. Whether you're aiming to create an intimate atmosphere for a romantic dinner or illuminate a social gathering with friends, this pendant light rises to the occasion. Its adaptable nature makes it a versatile addition to your home decor toolkit allowing give your home a different visual experience white , (warm white, white,cold white) with switch and dimmable with remote control which you can choose from.

| Product Info | |
| Typ | Pendant Light |
| Style | Louise |
| Suggested Space Fit | Living Room, Dining Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Yes |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED Strip |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 26W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Silica Gel |
| Fixture Product Material | Silica Gel |
| Shade Product Material | / |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/