Kady Modern Starry Globe Glass Floor Lamp, Gold
Regular Price
€509.99
Sale Price
€509.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp post of this floor lamp is made of metal, and the lampshade is made of glass, with a strong sense of support and good light transmission.
- Two colors are designed for lamp bracket, black and gold, with a high degree of adaptability.
- The upper part of it is a sphere shaped lampshade, supported by a tripod consisting of three columns below.
- It has a novel design, modern overall style in the bedroom, dining room and living room will not go wrong.
- A disc is installed at the bottom of the lamp base, which can be used to store some small objects.

| Light Information | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Kady |
| Suggested Space Fit | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | LED Strip |
| Light Source | Plug |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 5W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 10.3 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | / |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 61.8 inches |
| Body Length (inch) | 17.3 inches |
| Body Width (inch) | 17.3 inches |
| Included Components | |
| 1* Floor Lamp With Bulb | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
|
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/