Kady Modern Butterfly Floor/Table Lamp, Living Room/Bedroom
Regular Price
€229.99
Sale Price
€229.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp body is made of high-quality metal, and the spray-painting process prevents oxidation and rust, which highlights the luxury taste temperament.
- This floor lamp is gold, with butterflies as the main shape, can be very good to decorate the home.
- Tall floor lamp is suitable for the sofa side of the living room and bedroom.
- This lamp is very design sense, warm light gives a warm feeling.

Light Information
| Type | Floor and Table |
| Style | Morden |
| Suggested Space Fit | 10-15㎡ |
| Suggested Room Size | Bed Room; Living Room |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | Led Strip |
| Bulb Base | SMD |
| Light Source | Plug In |
| Number of Bulb | Led Strip Warm White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 6W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
Weights&Dimensions
| Product Weight (lb) | Floor: 16.7 lbs Table: 8 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | / |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | Floor: 59 inches; Table: 16 inches |
| Body Length (inch) | Floor: 11.8 inches; Table:7.1 inches |
| Body Width (inch) | Floor: 11.8 inches; Table:7.1 inches |
Included Components
| 1* Floor Lamp Set or 1* Table Lamp |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Textured Jar Table Lamp with Tapered Shade
Regular Price
€460.00
Sale Price
€460.00
Regular Price
€0.00
/
Slim Candlestick Accent Lamp
Regular Price
€495.00
Sale Price
€495.00
Regular Price
€0.00
/
slim line hover LED table lamp
Regular Price
€298.00
Sale Price
€298.00
Regular Price
€0.00
/
Carter Natural Stone Shade Table Lamp
Regular Price
€1,860.00
Sale Price
€1,860.00
Regular Price
€0.00
/
Palmer Slim Brass Accent Table Lamp
Regular Price
€435.00
Sale Price
€435.00
Regular Price
€0.00
/
Textured Dome Lantern Knit Table Lamp
Regular Price
€976.00
Sale Price
€976.00
Regular Price
€0.00
/
Scandi Walnut Dome Table Lamp
Regular Price
€268.00
Sale Price
€268.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Tall Stand Desk Lamp
Regular Price
€350.00
Sale Price
€350.00
Regular Price
€0.00
/
Obello Portable Mushroom Table Lamp
Regular Price
€265.00
Sale Price
€265.00
Regular Price
€0.00
/
Red Trim Cone Shade Table Lamp
Regular Price
€284.00
Sale Price
€284.00
Regular Price
€0.00
/
Amber Glow Pleated Shade Table Lamp
Regular Price
€195.00
Sale Price
€195.00
Regular Price
€0.00
/
Green Grid Modern Table Lamp
Regular Price
€395.00
Sale Price
€395.00
Regular Price
€0.00
/
Cyls Minimalist Drum Shade Table Lamp
Regular Price
€345.00
Sale Price
€345.00
Regular Price
€0.00
/
Louis Minimalist Cone Base Table Lamp
Regular Price
€285.00
Sale Price
€285.00
Regular Price
€0.00
/
Pearlescent Heart-Shaped Table Lamp
Regular Price
€381.00
Sale Price
€381.00
Regular Price
€0.00
/