Freja Antique Vintage Lever Metal Fishing Rod Floor Lamp, Brass
Regular Price
€709.99
Sale Price
€709.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The floor lamp is made of imitation brass metal, which looks very elegant and noble
- The brass-colored appearance looks very retro, and the light is soft and not dazzling
- The design of the whole lamp is like a lever, the height of the light source can be adjusted arbitrarily to protect the eyes
- This is a vintage antique-style table lamp, suitable for installation in the study, bedroom, living room
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Freja |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡ -10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm light |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 5W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 24.3 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/