Edge Modern Minimalist Arched Metal Floor Lamp, Black
Regular Price
€1,059.99
Sale Price
€1,059.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp body made of acrylic material has a frosted texture, which protects the eyes very well.
- The black lamp body looks simple and atmospheric, which can make your room look elegant
- Arched designs with simple gradients look artistic
- Modern minimalist style is suitable for guest bedrooms, study, living room

| Description | |
| Edge is our linear light collection. Our aim is to bring your home with a minimalist lifestyle. When you live as a minimalist, you strive only to use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need to go about your daily life. | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Edge |
| Suggested Space Fit | Dining Room |
| Suggested Room Size | 5㎡ -10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Yes |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led Strip |
| Bulb Base | Led |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 72W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Silicone |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Silicone |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 17.6 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/