Cooley Modern Design Minimalistic Floor Lamp, Metal & Wood
Regular Price
€729.99
Sale Price
€729.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- High quality LED wicks allow three-color adjustment controlled by Switch
- This minimalistic floor lamp is made of environmentally friendly wood, and black adds a hazy feel to the lampshade
- This floor lamp is soft and suitable for long-term placement in the corner of the living room
- Available in rectangular, square and round shapes, this minimalistic floor lamp is an elegant collection.
| Description | |
| Cooley gives you the flexibility to choose from a variety of options to complement the corner of your room. The designer's main idea is to keep things simple, but not less. Your home can be decorated with these little fairy stars to make your life happier than ever! | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Cooley |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm White/Three Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 7W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal & Wood |
| Fixture Product Material | Wood |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 7.52kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/