Carins Modern Tripod Metal/Fabric Floor Lamp, White
Regular Price
€569.99
Sale Price
€569.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
-
This floor lamp is made up of metal and fabric with a fabric shade that has a large built-in space for good light dispersion and even illumination.
-
The color of the lamp holder is deep black and the fabric shade is elegant white, the overall match presents a sense of avant-garde design.
-
The shape of the lampshade is trapezoidal, and the lamp holder is a cross-stable tripod structure, combining harmoniously with the beauty of lines.
-
A lamp to light up the poetic night, elegance and flavor can be reflected, very suitable for the living room, bedroom, coffee shop, study, and other areas.
-
Cloth and metal collision, black and white collocation, the style of the floor lamp presents a high-class modern amazement style.
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Carins |
| Suggested Space Fit | Living Room; Dining Room; Bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1Pcs Warm Light Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Fabric |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Fabric |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 4kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/