Carins Modern Nordic Minimalistic Floor Lamp, Marble & Metal, Black
Regular Price
€709.99
Sale Price
€709.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The LED wicks last longer than other materials currently available on the market.
- The modern black color gives the floor lamp a minimalistic atmosphere.
- This minimalistic floor lamp is Nordic in style, demonstrating the low materialism of the Scandinavians and their natural attitude to life.
- If placed in the corner of the living room, it shows the owner's low-key and high-class aesthetics.
| Description | |
| Our Cairns collection pursues a concept of a hat shape that provides your home interior design with a sense of minimalist and vintage vibe. | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Carins |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm light/Three Color Change Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | Above 5W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Marble + hardware |
| Fixture Product Material | Marble + hardware |
| Shade Product Material | hardware |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 11.2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/