Bella Luxury Flower Metal/Acrylic Floor Lamp, Living Room
Regular Price
€529.99
Sale Price
€529.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Acrylic lampshade, which is not prone to yellowing for long periods of time, with fine stripe texture and transparent and dazzling texture light shining each other; The metal tripod support rod is sturdy and not easily broken.
- Adding a pearlescent masterbatch to the PVC inverted molding process creates a hidden color illusion after molding, like a luxurious crystal flower.
- The high-end elegance of this lamp makes it an excellent choice for hotels or guest rooms, but its unique modern style and size can indeed be used in any location you choose.
- Snap fit interface, without the need for tools, it is very convenient to install and disassemble directly by hand.
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Bella |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size | 10㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 5W/7W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2.3 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/