Avi Industrial Minimalist Linear Metal Floor Lamp, Black
Regular Price
€509.99
Sale Price
€509.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Made of metal material, durable and corrosion-resistant, can prolong the life of the lamp, looks simple and atmospheric
- Black long lever design makes your room elegant and smart
- The lamp body is a long cantilever with soft lines, which is the finishing touch of the room
- The simple industrial style design just embellishes your room, you can install it in your bedroom, study room and living room

| Description | |
| The Avi Light combines planet-like forms and luminous globes to balance itself as it hovers in space. The light collection provides various orbit patterns by simply rotating the arc. The familiar would be the timelessness of the classic arc profile. The unexpected For starters, the arc is extendable, allowing variable adjustments to the height and width of the fixture. And then there is the shade configuration, flipped to face the stem and deftly balanced on a single point. | |
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Avi |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size |
5㎡ -10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 24.3 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/