Avi Post Modern Metal Floor Lamp, Black
Regular Price
€779.99
Sale Price
€779.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
-
The entire body of this floor lamp is made of metal, not easy to wear and tear, not easy to be bitten by insects, and convenient to take care of and clean.
-
The lamp comes in only one color. But this color can match all color schemes of decoration and will not be outdated, that is black, black is very durable.
-
The shape of this floor lamp is very different from other lamps, not only is it modern, but also very avant-garde. There are three heads in total, different from small to large.
-
This unique-shaped lamp can be used in many scenarios and is easy to move, so you can put it anywhere you need, such as bedroom, living room, dining room, and so on.
| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Avi |
| Suggested Space Fit | Living Room , Bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | LED |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 5W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 24.3 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Minimalist Wooden Adjustable Floor Lamp
Regular Price
€685.00
Sale Price
€685.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Brass Floor Lamp with Fabric Shade
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Knitted Round Lantern Floor Lamp
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Fontana Mushroom Dome LED Floor Lamp
Regular Price
€1,166.00
Sale Price
€1,166.00
Regular Price
€0.00
/
Cone Shade Modern Floor Lamp
Regular Price
€695.00
Sale Price
€695.00
Regular Price
€0.00
/
Angler Slimline LED Pole Floor Lamp
Regular Price
€984.00
Sale Price
€984.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Thin Pole Floor Lamp
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Arc Sleek Aluminum Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Nidal Chic Floor Lamp for Lounge
Regular Price
€462.00
Sale Price
€462.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Floor Lamp
Regular Price
€1,060.00
Sale Price
€1,060.00
Regular Price
€0.00
/
Robin Floor Lamp
Regular Price
€360.00
Sale Price
€360.00
Regular Price
€0.00
/
Waterloo Floor Lamp
Regular Price
€229.00
Sale Price
€229.00
Regular Price
€0.00
/
Orbital Floor Lamp
Regular Price
€465.00
Sale Price
€465.00
Regular Price
€0.00
/
Ktribe Floor Lamp
Regular Price
€379.00
Sale Price
€379.00
Regular Price
€0.00
/
Opal Arc Floor Lamp
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/