Welsh Minimalist Circular Metal Pendant Light,Silver/Gold/Rose Gold
Regular Price
€189.99
Sale Price
€189.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- The pendant light is crafted with metal and acrylic, combining sturdy metal with transparent acrylic to create a fusion of modernity and high-quality aesthetics.
- Available in silver, gold, and rose gold, each color choice brings a different atmosphere. Silver exudes calm elegance, gold showcases luxurious sophistication, and rose gold offers a touch of romance and warmth.
- The linear-designed pendant light features a round lampshade and multiple lamp heads, combining simplicity with a sense of design, creating unique light and shadow effects in the space.
- Ideal for living rooms and dining rooms, the pendant light provides a modernist minimalist style of lighting decoration, combining design sensibility with practicality.
- Embracing a modernist minimalist style, the pendant light design is clean and enduring. The combination of metal and acrylic materials highlights fashion and exquisite qualities.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Welsh |
| Suggested Space Fit | Livingroom;Diningroom |
| Suggested Room Size | 3㎡-16㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | Led Board Three Color Change Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 14W/20W/42W/60W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.5kg/2kg/5kg/8.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |