Hailie Retro Glass Pendant Light, Brown/White
Regular Price
€369.99
Sale Price
€369.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The glass pendant light is available in brown and white two colors, brown is vintage, and white is minimalist.
- The brown and white pendant light made of high-quality glass is easy to clean and maintain and the glass lampshade can provide good light transmission and brightness and also is heat insulation.
- The retro look of this pendant light is suitable for the living room, dining room, bedroom and many rooms.
| Product Details | |
| Fixture Design: | Vintage |
| Number of Lights: | 1 |
| Primary Product Material: | Glass |
| Shade Included: | Yes |
| Base Type: | E12 |
| Voltage: | 110V-240V |
| Maximum Wattage: | 5W |
| Power Source: | Hardwired |
| Smart Enabled: | No |
| Dry, Damp or Wet Location Listed: | Dry |
| Integrated LED: | No |
| Dimmable: | No |
| Occasion: | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Bulb Included: | Yes |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight: | 7.5lbs |
| Adjustable Hanging Length: | 23.6 inches |
| Overall Height (Hanging): | 43.7 inches |
| Body Height - Top to Bottom: | 20.1 inches |
| Body Width - Side to Side: | 15.7 inches |
| Included Components | |
| 1* pendant lamp with bulb | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/