Renée Pleated Pendant Light Wabi Sabi, Metal/Fabric, Living Room
Regular Price
€189.99
Sale Price
€189.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The Renée Pleated Pendant Light is a beautiful work of art. This pendant lamp combines the classic appeal of metal with the gentle elegance of fabric, resulting in a perfect fusion that compliments any interior with refinement. Made from a blend of hard metal and rich cloth
- Beige Bliss This neutral yet inviting color combination helps you to instill a sense of calm and serenity in your house. The beige pendant lamp adapts smoothly to a minimalistic style or a more luxurious ambiance, making it a versatile addition to your décor repertoire.
- The Renée Pleated Pendant Light's distinctive shape. This pendant light unique cone or drum shape adorned with exquisite folded lines on its surface. The artistic folds create a mesmerizing play of light and shadow, adding depth and character to your living space. It's not just a lighting fixture; it's a sculptural masterpiece that doubles as a conversation starter.
- Your home deserves lighting that not only illuminates but also elevates the ambiance. The Renée Pleated Pendant Light is a versatile choice suitable for various settings, including the living room, dining room, and bedroom. Whether you're hosting a cozy dinner party, enjoying a relaxing evening, or seeking a tranquil retreat, this pendant light is the perfect companion for all your lifestyle needs.
The Renée collection provides your home with a French Vintage vibe, with vertigo and irregular shape. This lamp looks like a gentle cloud floating in. The soft Tyvek diffuser, a truly modern construction, is a durable yet soft material that is 100% recyclable. The flexibility of this paper-like shade allows the slender frame to accentuate the cloud-like qualities of the pendant light. The luminaire is fitted with a slim LED Light source and all components fit into a slim box for easy transportation. A truly modern approach to lighting.


| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Renée |
| Suggested Space Fit | Living Room; Dining Room; Bed Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1pc Warm White Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Fabric |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Fabric |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg/1.5kg/2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/