Quinn Nordic LED Gold Round Flush Mount Ceiling Light, Metal&Acrylic
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Introducing our ceiling light of elegance and efficiency. With a 0.94-inch thickness, this fixture blends into your ceiling, leaving no gaps in its trail. Its slim and moon-like shape, crafted with a fire-resistant plastic shell of the finest quality, features a smoothly polished golden surface, projecting a sophisticated ambiance that changes your environment.
- With its ultra-sleek design and remarkable performance, our Ceiling Light redefines lighting, illuminating your living areas with an aura of refinement and tranquillity. This fixture's outstanding flush mount design offers a dependably even, soft, and bright light that is completely flicker-free. The gold LED ceiling light's integrated sealed structure ensures that it remains free of shadows and black spots even after extended use. Its dedication to blemish-free illumination ensures a long-lasting source of comfortable glow.
- The ceiling light has a striking spherical shape and is available in a number of sizes. This option allows you to match the light fixture to your specific space requirements, assuring an exact fit that complements your aesthetic vision.
- The lamp's body is made of excellent and delicate iron paint, and it exudes endurance and sophistication. Its fine texture emanates refinement, but its clear and natural texture coexists harmoniously with its surroundings. The high-quality acrylic diffuser plate serves as a light-transmitting cover, complementing the metallic beauty and allowing for good light dispersion adding to the overall comfort of your home like in your Living Room ,Dining room , bedroom or kitchen.

| Light Information | |
| Typ | Flush Mount Ceiling Light |
| Style | Quinn |
| Suggested Space Fit | Living Room,Dining Room |
| Suggested Room Size | 10-15 ㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | No |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | LED Board 3 Color Change |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 20W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Acrylic+Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.8kg/2.3kg/2.7kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Flush Mount Ceiling Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Tassel Luxurious Metal Ceiling Light
Regular Price
€320.00
Sale Price
€320.00
Regular Price
€0.00
/
Dinosaur Indoor Acrylic Green Ceiling Light
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Hugo Hotspot Unique Ceiling Light
Regular Price
€156.00
Sale Price
€156.00
Regular Price
€0.00
/
Ribbed Shell Ceiling light
Regular Price
€340.00
Sale Price
€340.00
Regular Price
€0.00
/
Tubes Ceiling Light
Regular Price
€185.00
Sale Price
€185.00
Regular Price
€0.00
/
Classy Kushi Apple White Ceiling Light
Regular Price
€152.00
Sale Price
€152.00
Regular Price
€0.00
/
Nolan Ceiling Light
Regular Price
€195.00
Sale Price
€195.00
Regular Price
€0.00
/
Nuage Ceiling Light
Regular Price
€299.00
Sale Price
€299.00
Regular Price
€0.00
/
Angled Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/
Enchanting Ceiling Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Mondrian Glass Ceiling Light
Regular Price
€470.00
Sale Price
€470.00
Regular Price
€0.00
/
Dauphine Crystal Ceiling Light
Regular Price
€350.00
Sale Price
€350.00
Regular Price
€0.00
/
Sputnik Ceiling Light
Regular Price
€160.00
Sale Price
€160.00
Regular Price
€0.00
/
Modupoint Ceiling Light
Regular Price
€65.00
Sale Price
€65.00
Regular Price
€0.00
/
Vikaey Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/