Renée Modern Conch Shell Metal/Wood Pendant Light, Wooden
Regular Price
€429.99
Sale Price
€429.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp head is welded and connected with a metal suspension wire, which is very stable and easy to install. the wood texture details are processed perfectly, it looks retro and advanced
- This lamp is a wooden conch-shaped ceiling lamp. The brown lamp body is gold-yellow when the lamp is turned on, which looks very high-end and luxurious.
- The unique retro style can make your room more luxurious and advanced
- Suitable for dining, kitchen, living room, bedroom, hotel lighting, restaurant.
| Our Ozawa Collection is made to decorate your home with a simple and warm feeling. When it comes to home interiors, wood is a classic and timeless choice of material. No material is as versatile and adaptable as wood, making wood interior design the ideal way to achieve all types of home decor - from rustic and historical to modern and contemporary. |
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Ozawa |
| Suggested Space Fit | Diningroom; Living Room |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1pc Natural Light Bulb Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Wood |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Wood |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/