Ozawa Modern Globe Wood/Glass Flush Mount Ceiling Light
Regular Price
€229.99
Sale Price
€229.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The modern flush mount ceiling light made of wood is Anti-corrosion, textured and beautiful.
- The wood flush mount ceiling light is in a shape that radiates in all directions, which extends the light well and illuminates your room.
- This globe ceiling light can effortlessly fit well with your bedroom, living room, dining room, etc

Light Information
| Type | Ceiling Light |
| Style | Ozawa |
| Suggested Space Fit | Bed Room;Living Room |
| Suggested Room Size | 10-20m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | 4/6/8 pcs 3 color change Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 40W/60W/80W |
Product Material
| Primary Product Material | Wood+Glass |
| Fixture Product Material | Wood |
| Shade Product Material | Glass |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 7.3lbs/8.8lbs/9.9lbs |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 12 inches |
| Body Length (inch) | 27.5 inches/27.5 inces/35.4 inches |
| Body Width (inch) | 27.5 inches/27.5 inces/35.4 inches |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Tassel Luxurious Metal Ceiling Light
Regular Price
€320.00
Sale Price
€320.00
Regular Price
€0.00
/
Dinosaur Indoor Acrylic Green Ceiling Light
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Hugo Hotspot Unique Ceiling Light
Regular Price
€156.00
Sale Price
€156.00
Regular Price
€0.00
/
Ribbed Shell Ceiling light
Regular Price
€340.00
Sale Price
€340.00
Regular Price
€0.00
/
Tubes Ceiling Light
Regular Price
€185.00
Sale Price
€185.00
Regular Price
€0.00
/
Classy Kushi Apple White Ceiling Light
Regular Price
€152.00
Sale Price
€152.00
Regular Price
€0.00
/
Nolan Ceiling Light
Regular Price
€195.00
Sale Price
€195.00
Regular Price
€0.00
/
Nuage Ceiling Light
Regular Price
€299.00
Sale Price
€299.00
Regular Price
€0.00
/
Angled Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/
Enchanting Ceiling Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Mondrian Glass Ceiling Light
Regular Price
€470.00
Sale Price
€470.00
Regular Price
€0.00
/
Dauphine Crystal Ceiling Light
Regular Price
€350.00
Sale Price
€350.00
Regular Price
€0.00
/
Sputnik Ceiling Light
Regular Price
€160.00
Sale Price
€160.00
Regular Price
€0.00
/
Modupoint Ceiling Light
Regular Price
€65.00
Sale Price
€65.00
Regular Price
€0.00
/
Vikaey Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/