Orr Modern Waterproof Metal Cross Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€109.99
Sale Price
€109.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Our outdoor lights are made from high quality metal and acrylic, designed to withstand the harshest outdoor conditions while maintaining a sleek aesthetic. The combination of waterproof metal and durable acrylic ensures longevity, making it the perfect choice for your outdoor lighting needs. Its IP65 waterproof rating ensures it withstands the elements, promising you a lighting solution that's safe and sure to last for years.
- Our orr outdoor lights easily combine classic and modern elements with an elegant black and white color scheme. This harmonious contrast not only adds sophistication to your outdoor space, but also ensures that this lamp will match any décor. The timeless color is not only aesthetically pleasing, but also serves a functional purpose, enhancing visibility and ensuring your outdoor space is well lit throughout the night.
- Beauty in Modernism True modernist beauty is embodied in this outdoor lamp. A geometric masterpiece is created by its design's straightforward and smooth rectangular shape. The lamp's sleek and simple design ensures that it will fit in with any setting while also adding a touch of modern elegance to your outdoor space.
- Protector of the Night Utilize our adaptable outdoor lamp to protect you drawing the nighttime. It serves a purpose in gardens, courtyards, corridors, and other places because it was made to thrive in different environments. This lamp can be used to either illuminate a garden path or add a touch of sophistication to your courtyard. It is the best option for outdoor lighting solutions due to its adaptability and high waterproof rating.

Light Information
| Type | Wall Lamp |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Garden; Corridor |
| Suggested Room Size | Small:5-10㎡; Large:10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor or Outdoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | Led Strip |
|
Bulb Included
|
Yes
|
|
Light Color
|
Warm White
|
| Bulb Base | SMD |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | Led Strip |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | Small:18W; Large: 30W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | Small:0.9 lbs; Large: 1.5 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | NO |
| Overall Height (Hanging) | NO |
| Chain/Cord Adjustable or Not | NO |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | Small:10.2 inches; Large: 15 inches |
| Body Length (inch) | Small:4.3 inches; Large: 5.1 inches |
| Body Width (inch) | 4.3 inches |
Included Components
| 1* Wall Lamp Set |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Polished Brass Lumina Outdoor Wall Lamp
Regular Price
€449.00
Sale Price
€449.00
Regular Price
€0.00
/
Alessio Vintage Lantern Metal Outdoor Wall Lamp, Gold
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Outdoor Wall Lamp Globe/Cruciform Ray Modern,Aluminum, Black, Garden
Regular Price
€179.99
Sale Price
€179.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Torch Metal Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Waterproof Minimalist Cross Outdoor Wall Light Garden/Corridor
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Elif Outdoor Wall Lamp Moon Modern, Led, Black, Courtyard
Regular Price
€379.99
Sale Price
€379.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Outdoor Wall Lamp, Steady/Sensor Lights
Regular Price
€139.99
Sale Price
€139.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Rectangular Metal Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€299.99
Sale Price
€299.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Rectagulart Metal Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€89.99
Sale Price
€89.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Linear Metal Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€219.99
Sale Price
€219.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Cylindrical Double-headed Cement Outdoor Wall Lamp, Black/White
Regular Price
€149.99
Sale Price
€149.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Outdoor Wall Lighting, Waterproof, Curved, Black & White
Regular Price
€59.99
Sale Price
€59.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Minimalist Cement Square Outdoor Wall Lamp, White
Regular Price
€199.99
Sale Price
€199.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Nordic Arc Metal LED Outdoor Wall Lamp, Black
Regular Price
€59.99
Sale Price
€59.99
Regular Price
€0.00
/
Orr Modern Waterproof Outdoor Wall Lighting, White & Black
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/