Olivia Elegant Leaf Ceramic/Metal Flush Mount Ceiling Light, Gold
Regular Price
€429.99
Sale Price
€429.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The leaf ceiling light made of metal and ceramic is anti-rust, anti-corrosion, easy to clean and maintain.
- The combination of simple white and elegant gold highlights the high class and characteristic ambience of the elegant ceiling light, which is a nice decorative piece.
- The gold ceiling light with upgraded led lights can provide a comfortable brightness and good light transmission.
- The ceramic ceiling light is a unique decorating for living room, dining room, bedroom and any rooms, while it light ups them.
The Olivia Collection is unique but not complicated, as Kelly Weartsler said, “Rawness and refinement are not opposite ends of a luxurious spectrum. They are two complementary features with which to populate a luxe environment.”

| Product Info | |
| Type | Ceiling Light |
| Style | Olivia |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size | 6㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Light colors | Warm light |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | G9 |
| Number of Bulb | 6/8/10 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 54W/72W/90W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Ceramic + Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Ceramic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2.5kg/3.5kg/4.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Ceiling Light Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding in advance. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Tassel Luxurious Metal Ceiling Light
Regular Price
€320.00
Sale Price
€320.00
Regular Price
€0.00
/
Dinosaur Indoor Acrylic Green Ceiling Light
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Metal Hugo Hotspot Unique Ceiling Light
Regular Price
€156.00
Sale Price
€156.00
Regular Price
€0.00
/
Ribbed Shell Ceiling light
Regular Price
€340.00
Sale Price
€340.00
Regular Price
€0.00
/
Tubes Ceiling Light
Regular Price
€185.00
Sale Price
€185.00
Regular Price
€0.00
/
Classy Kushi Apple White Ceiling Light
Regular Price
€152.00
Sale Price
€152.00
Regular Price
€0.00
/
Nolan Ceiling Light
Regular Price
€195.00
Sale Price
€195.00
Regular Price
€0.00
/
Nuage Ceiling Light
Regular Price
€299.00
Sale Price
€299.00
Regular Price
€0.00
/
Angled Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/
Enchanting Ceiling Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Mondrian Glass Ceiling Light
Regular Price
€470.00
Sale Price
€470.00
Regular Price
€0.00
/
Dauphine Crystal Ceiling Light
Regular Price
€350.00
Sale Price
€350.00
Regular Price
€0.00
/
Sputnik Ceiling Light
Regular Price
€160.00
Sale Price
€160.00
Regular Price
€0.00
/
Modupoint Ceiling Light
Regular Price
€65.00
Sale Price
€65.00
Regular Price
€0.00
/
Vikaey Ceiling Light
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/