Nyla Modern Minimalist LED Ring Pendant Light, Black/Gold
Regular Price
€129.99
Sale Price
€129.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This metal creation seamlessly combines form and function while serving as a stunning decoration. Its contemporary design adds a touch of refinement to the environment while enveloping the room in a cozy, warm glow that instantly transforms any house into a home.
- This pendant lighting's alluring combination of black and gold tones makes it suitable for a wide range of decoration styles, easily adjusting to various interior themes and bringing new life to various spaces. Due to its adaptability, it is a flexible option that can improve a variety of room sizes and layouts.
- The single pendant light features an elegantly curved oval shape that is encircled by a modern ring. This design decision not only adds visual interest but also diffuses light in a way that produces a welcoming atmosphere. Your space gains depth from the interaction of light and shadow, creating a comfortable and alluring atmosphere.
- This pendant light is a true illumination chameleon, fitting in with many different environments. It is perfect for a wide range of locations, including bedrooms, living rooms, bathrooms, hallways, entryways, stairways, farmhouses, barns, basements, and even restaurants. Because of its adaptability, it can be hung anywhere and make a statement while still blending in.
- You can easily enjoy its splendor because the installation process is simple. Whether it is suspended singly or in groups, this pendant light is sure to garner admiration and start a discussion.

| Product Info | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Nyla |
| Suggested Space Fit | Office, Dining Room, Living Room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type | / |
| Bulb Base | / |
| Light Source | 3000K/4500K/6000K |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 21W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | / |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 1.76(lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall, Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 5.9inch |
| Body Length (inch) | 13.78inch |
| Body Width (inch) | 5.9inch |
| Included Components | |
| 1* Chandelier Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. |
|
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/