Marilyn Modern Luxury Crystal Gold Chandelier, Tri-Circle
Regular Price
€829.99
Sale Price
€829.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The luxury chandelier made of crystal and stainless steel is anti-corrosion, anti-rust, anti-fade, easy to clean and maintain.
- The ring-shaped metal of this gold chandelier is studded with crystals for understated luxury that can enhance the premium feel of your home
- This stainless steel chandelier built in LED make it has enough brightness can light up a large area.
- The gold crystal chandelier is very suitable for bedroom, dining room, living room, hotel, etc.

Light Information
| Type | Pendant lighting |
| Style | Luxury |
| Suggested Space Fit | Bedroom; living room; dinning room |
| Suggested Room Size | 15-40 ㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | LED |
| Light Source | LED |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V -240V |
| Maximum Wattage(W) | D40cm: 30W; D60cm: 45W; D80cm: 60W; 3 circles: 135W |
Product Material
| Primary Product Material | Stainless steel +crystal+shell |
| Fixture Product Material | Stainless steel |
| Shade Product Material | Crystal |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | D40cm: 14 lb; D60cm: 21 lb; D80cm: 26 lb; 3 circles: 51 lb |
| Chain/Cord Length (inch) | D40cm: 30 inch; D60cm: 30 inch; D80cm: 38 inch: 3 circles: 24 inch |
| Overall Height (Hanging) | D40cm: 32 inch; D60cm: 32 inch; D80cm: 40 inch; 3 circles: 60 inch |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | D40cm: 3.2 inch; D60cm: 3 circles: 24 inch.2 inch; D80cm: 3.2 inch |
| Body Length (inch) | D40cm: 16 inch; D60cm: 24 inch; D80cm: 32 inch; 3 circles: 32 inch |
| Body Width (inch) | D40cm: 16 inch; D60cm: 24 inch; D80cm: 32 inch; 3 circles: 32 inch |
Included Components
| 1* lamp with LED light soure |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Rustic Vintage Cecil Chandelier
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/
Caleb Vintage-Style Outdoor Lantern Pendant Light
Regular Price
€890.00
Sale Price
€890.00
Regular Price
€0.00
/
Dorsey Round 6-Light Chandelier
Regular Price
€1,680.00
Sale Price
€1,680.00
Regular Price
€0.00
/
Gold Circular Textured Glass Chandelier
Regular Price
€2,980.00
Sale Price
€2,980.00
Regular Price
€0.00
/
Black Metal Ring Chandelier with Cone Shades
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Globen Lighting Industrial Chandelier
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Nordlux Franca Chandelier (4 lights)
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Amber Murano Glass Round Chandelier
Regular Price
€3,800.00
Sale Price
€3,800.00
Regular Price
€0.00
/
Black Round Farmhouse Candle Chandelier
Regular Price
€1,560.00
Sale Price
€1,560.00
Regular Price
€0.00
/
Meta Parallel Chandelier
Regular Price
€550.00
Sale Price
€550.00
Regular Price
€0.00
/
Glamorous Mira Crystal Chandelier Indoor
Regular Price
€790.00
Sale Price
€790.00
Regular Price
€0.00
/
Wave Pearl Exquisite Gold Chandelier
Regular Price
€159.00
Sale Price
€159.00
Regular Price
€0.00
/
Decorative Ring Crystal Island Chandelier
Regular Price
€142.00
Sale Price
€142.00
Regular Price
€0.00
/
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalistic Vertical Brass Crystal Suspension
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/