Madina Nordic Globe Wavy Metal/Acrylic Pendant Light
Regular Price
€419.99
Sale Price
€419.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The main material of this pendant light is metal and acrylic, which is anti-corrosion and anti-rust after three layers of baking paint process.
- It consists of three colors: gold, white, and black,and two balls can project a starry top towards the ceiling, making you feel like you are in the middle of the Milky Way, a very romantic effect.
- It has two small globes in the center perpendicular to the wavy light pole, with good design and visual effect.
- It has a soft dimmable light, adjustable lamp cord, and the simple design of the Nordic style makes it capable of lighting tasks in the bedroom and dining room.
Light Information
| Type | Indoor Led Lighting |
| Style | Madina |
| Suggested Space Fit | Office, Dining Room, Living Room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | Yes |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | N/A |
| Light Source | 3000/4500/6000K |
| Number of Bulb | N/A |
| Voltage (V) | 110V-110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 30W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 2.86 (lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall Height (Hanging) | N/A |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 5.51inch |
| Body Length (inch) | 39.37inch |
| Body Width (inch) | 5.51inch |
Included Components
| 1* Pendant Light |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/