Madina Modern Globe Metal/Acrylic Pendant Light, Dining Room
Regular Price
€489.99
Sale Price
€489.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This pendant light is made of metal and acrylic, strong, safe and durable.
- It is a perfect combination of modern and fashionable style to make your ceiling more eye-catching; its black color perfectly matches with all kinds of decorating styles.
- To the right of it are two small white globes side by side, symmetrical to each other.
- It has adjustable hanging wires for versatility, and it can easily adapt to living room and dining room.

Light Information
| Type | Pendant Lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Dining Room, Living Room, Bar |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Light Source | 3000/4500/6000K |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 36W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Acrylic |
| Shade Product Material | / |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 3.3 (lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 39.37inch |
| Body Length (inch) | 39.37inch |
| Body Width (inch) | 4.72inch |
Included Components
| 1* Pendant Light |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/