Madina Modern Ring Metal/Acrylic Pendant Light, Black/Gold
Regular Price
€459.99
Sale Price
€459.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This pendant light is made of metal and acrylic, strong, safe, and durable.
- It is a perfect combination of modern and fashionable styles to make your ceiling more eye-catching; there are two choices of black and gold color in total, which perfectly matches with all kinds of decorating styles.
- It has two different-sized rings crossing each other on the right side for a great design.
- It has adjustable hanging wires for versatility, and it can easily adapt to both high and low ceilings.

| Light Information | |
| Type | Pendant Lighting |
| Style | Madina |
| Suggested Space Fit | Offices, Shops, Cafes, Restaurants |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Yes |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | SMD |
| Light Source | 3000/4500/6000K |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 33W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Silica gel |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Silica gel |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 4.409 (lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 47.24inch |
| Body Length (inch) | 28.34inch |
| Body Width (inch) | 7.87inch |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/