Louise Minimalist Linear Metal Remote Control Pendant Light
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This pendant light is mainly made of metal, which is strong and sturdy and not easy to be damaged.
- It has two lampshade colors, black and gold, and can be remote-controlled for your maximum convenience.
- Its lower part is a curved arc, which is connected to the lamp base by two vertical light wires, the whole is like a bow and arrow shape.
- The minimalist design makes it will not dominate the house, but the projected linear light will add a touch of different scenery to the living room.

| Light Information | |
| Typ | Pendant Light |
| Style | Louise |
| Suggested Space Fit | Living Room,Dining Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | has dimmable version |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED Strip |
| Bulb Base | LED Strip |
| Number of Bulb | LED Strip |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 20W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | / |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 0.7kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/