Louise Pendant Light Linear Double Wave Modern, Metal, Black/Gray, Bedroom
Regular Price
€219.99
Sale Price
€219.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The modern linear pendant light is made of metal and acrylic. And the surface color is uniform. It has good anti-corrosion and anti-rust effects. And it is acryliclampshade, which can emit soft and uniform light. It is bright and comfortable.
- There are 3 sizes with matte black and matte grey. You can choose the size and color according to the size of the room and your own preferences.
- It has the dimmable version. You can adjust the light source as you like, and you don't have to worry about buying a light source that doesn't suit the style of the room anymore. Suitable for any room,which including bedroom, living room, dining room, bedside etc.
- The double wavy line design showcases the beauty and sophistication of curves, creating a relaxed everyday experience.
| Light Information | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Louise |
| Suggested Space Fit | Living Room,Dining Room |
| Suggested Room Size | 6-12㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Yes |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED Strips |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 32W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |











You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/