Louise Pendant Light linear Modern, Acrylic/Metal, Black/White, Dining Room
Regular Price
€369.99
Sale Price
€369.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The pendant light is constructed of metal and silicone strips. The metal fixture is anti-corrosion, anti-rust and high temperature resistant, and the silicone strip has good light transmission performance, making the light soft and not hurting the eyes. Also easy to clean.
- Irregular curved lines show a modern and minimalist style. While lighting, it also decorates the room and enhances the beauty of the room.
- The wall lamp is easy to install. Widely used in bedroom, living room, dinning room, hotels, restaurant, cafe and so on.

| Light Information | |
| Typ | Pendant Light |
| Style | Louise |
| Suggested Space Fit | Living Room,Dining Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | / |
| Bulb Base | / |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 40W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Acrylic+Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.77kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/