Louise Modern Led Pendant Light, Black/White, Living Room/Bedroom
Regular Price
€249.99
Sale Price
€249.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Precision engineered, this exceptional fixture is a combination of high-quality metal and innovative silicone strips. The metal component has superior anti-corrosion and anti-rust properties, ensuring longevity, while its high temperature resistance allows it to withstand any environment. The silicone strip, known for its excellent light transmission, gives your space a soft, eye-friendly glow. Plus, easy cleaning makes maintenance easier, ensuring your fixture always looks its best.
- With a sophisticated aesthetic eye, our products come in two elegant colors: classic black and crisp white. Choose a color that suits your personal style and perfectly complements your existing decor. Whether you prefer the timeless sophistication of black or the clean, minimalist charm of white, our dimmable luminaires are designed to enhance your space with a modern touch. grand.
- Enjoy the charm of contemporary simplicity with our irregular cross-cut ring lighting fixture. Its unique design creates a stunning visual impact, adding an element of modern art to your living space. This unique shape not only attracts the eye but also ensures uniform light distribution.
- Meet beauty as our luminous fixture finds its place in a variety of styles. Whether you want to improve the relaxing atmosphere in your bedroom, enhance your desk space for greater productivity, or create a cozy atmosphere in your coffee shop, this fixture is suitable. Easily. Its adaptability makes it a perfect addition to homes, offices, commercial spaces, etc., enhancing any environment it beautifies.

| Light Information | |
| Typ | Pendant Light |
| Style | Louise |
| Suggested Space Fit | Living Room,Dining Room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | Has Dimmable Version |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | / |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | LED Strip |
| Number of Bulb | LED Strip |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 48W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Silica gel |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/