Kristy Modern Flowing Jelly Pendant Light, Gold, Crystal/Brass
Regular Price
€269.99
Sale Price
€269.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The precision-crafted Kristy Modern Flowing Jelly Pendant Light is a crystal glass shade. Crystal glass, known for its pure brilliance, refracts light with a dazzling display and creates an exciting atmosphere in any room. Designed to last, the pendant light is not only a luminous masterpiece, but also a symbol of lasting quality.
- The Kristy pendant light comes in two mesmerizing shades - shimmering gold and rich brass. The gold version exudes luxurious luxury, creating a warm and inviting glow, while the brass version exudes timeless charm and adds sophistication to your decor. With these interesting color options, you can customize the lighting to your individual aesthetic, making it a versatile addition to any room.
- The innovative design of Kristy Pendant Light, which resembles liquid jelly. Its transparent crystal glass shade takes on an attractive jelly-like shape, creating a visual spectacle both artistic and whimsical. This unique shape adds playfulness to the room and raises the atmosphere to a whole new level. Install it and let your room come alive with its exciting jelly-like silhouette.
- The Kristy Modern Flowing Jelly Pendant Light is a flexible light that works well in a number of settings. This pendant lamp adapts to every location, whether it's illuminating your dining area, creating a pleasant ambience in your living room, or giving a touch of richness to your bedroom. Its timeless style makes it equally at home in contemporary or traditional settings, and it offers limitless lighting options.
| Feature | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Kristy |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, bedroom |
| Suggested Room Size | 10㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP rate | IP20 |
| Power source | Hardwired |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Light colors | Warm light |
| Voltage (V) | 100V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 7W-10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Crystal + Full Copper |
| Fixture Product Material | Full Copper |
| Shade Product Material | Crystal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Pendant Light Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/