Kirsten Creative Art Pendant Light, 4 Style
Regular Price
€99.99
Sale Price
€99.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Kirsten Creative Art pendant lamp is a masterpiece made of high quality metal, ensuring safety, stability and resistance to rust and corrosion. The lampshade, on the other hand, is carefully crafted from acrylic, which is known for its excellent light transmission. This unique combination creates soft, gentle lighting that eliminates harsh glare and creates a warm and inviting atmosphere in your living space.
- Experience the magic of dynamic lighting with Kirsten Creative Art pendant lights. This amazing light fixture offers not just one golden color but three lighting color options to suit your mood and environment. Choose from white light for a modern, breezy feel, cozy warm light for a calming and inviting glow, or versatile neutral light to set the perfect tone. Easily transform your space with the push of a button to create the perfect environment for any occasion.
- There are 4 styles to choose from: oval, round, ring, and half moon. Each shape has its own decorative charm and adds elegance and beauty to its surroundings. When lit, the gold lampshade adds a touch of luxury, creating a mesmerizing play of light and shadow that is sure to captivate your senses.
- Enhance your modern space with the Kirsten Creative Art pendant lamp, which fits perfectly in your living room, dining room, bedroom, or bedside table. No matter where you place this stunning light, it will easily blend into modern interiors and add elegance and charm to your home.
| Product Info | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Kirsten |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size | 1㎡-3㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Light colors | 3 Color Change Controlled by Switch |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Type | LED Strip |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 3W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Acrylic+Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 0.7kg-0.9kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant light Set | |
| Note | |
| The size is manually measured, and there will be an error of 1-3cm. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding in advance. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/