Modern Globe Glass Art Deco Chandelier, Living Room
Regular Price
€339.99
Sale Price
€339.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This chandelier is made of high transmittance glass as the lampshade material, which is beautifully styled and illuminates well.
- It has a gold and silver lamp base, both of which are luxurious.
- Its lamp body consists of 3-6 small white globes, bringing a fresh look and adding highlights to your home.
- It combines vintage and modern styles to show exquisite beauty, perfect for bedroom, living room, cafe art decoration.
Product Details
| Fixture Design | Modern |
| Number of Lights | 1;3; 4; 5; 6 |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Shade Included | Yes |
| Base Type | G9 |
| Voltage | 110V-240V |
| Maximum Wattage | 5W;15W; 20W; 25W; 30W |
| Power Source | Hardwired |
| Smart Enabled | Yes 3 Color Change By Switch Without Memory |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Integrated LED | Yes |
| Dimmable | No |
| Occasion | Bedroom, Dining, Living |
| Bulb Included | Yes |
| Included Components | 1* Pendant/Wall Lamp With Bulb |
Product Measurements & Weights
| Product Weight | 3 lbs;6.6 lbs; 8.8 lbs; 9.2 lbs; 10.6 lbs |
| Adjustable Hanging Length | 7.9 inches(Pendant) |
| Overall Height (Hanging) | 27.6 inches(Pendant) |
| Body Height - Top to Bottom | 10.2 inches(Wall); 13.8 inches |
| Body Width - Side to Side | 9.4 inches(Wall);23.6 inches; 27.6 inches; 27.6 inches; 33.5 inches |
Product Overview
| Built-in LED Light | Light Included |
| Dimmable | ENERGY STAR Certified |
| Adjustable Height | Dry Location |
| Sloped Ceiling Adaptable | LED Compatible |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/