Kady Modern Cylinder Butterfly Metal Floor Lamp, Black/White
Regular Price
€359.99
Sale Price
€359.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- The main material of the lamp is metal, and the base design is thick, which can ensure the stability and safety of your floor lamp
- We supply black and white two colors, simple and beautiful
- The cylindrical shape table is designed with a hollow butterfly. When the light is turned on, the shadow of the butterfly will diffuse on the wall, which looks artistic and atmospheric.
- The minimalist modern style adds a touch of classic elegance to any space and is easy to install, suitable for a bedroom bedside, living room, dining room, study room, office, etc.

| Product Info | |
| Type | Floor Lamp |
| Style | Kady |
| Suggested Space Fit | Living Room , dining room, study, bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Plug |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | Led |
| Number of Bulb | Led Strip |
| Light colors | Warm White/Neutral White/Cold White |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 60W/70W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 7.9 lbs |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1*Floor Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |