Herbert Modern Mountain Glass Pendant Light
Regular Price
€329.99
Sale Price
€329.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The modern pendant light made of glass can provide high light transmission and good brightness, it's easy to clean and maintain.
- The clear glass pendant light is a simple and modern design, it can be used to decorate any room.
- The unique mountain shape in this glass pendant light makes it suitable for living room, bedroom, dining room and any room you want.

| Product Info | |
| [Modern Chandelier] The unique fishbowl shaped glass shade is securely kept in place with durable iron in a soft gold tone, bringing the artsy attractiveness of modern décor directly into your home. It is perfect for making a statement in kitchen, dining room, living room, bedroom, entryway, foyer and more [Easy Installation] We simplify all the complex steps to ensure an easy installation process for our customers, all you need to do is fixing the arms and screw the tube to the flat iron ring, installing bulb, fixing the glass shade with flat iron ring and horn lid, adjusting the hanging height, lacing wires up and wiring (Ground: copper wire; Live: with printed character; Neutral: no printed character)! This hanging light fixture also works on sloped, slanted or vaulted ceiling |
|
| Product Details | |
| Fixture Design: | Modern |
| Number of Lights: | 1 |
| Primary Product Material: | Glass |
| Shade Included: | Yes |
| Dry, Damp or Wet Location Listed: | Dry |
| Integrated LED: | No |
| Bulb Included: | Yes |
| Light Color: | Warm White |
| Dimmable: | No |
| Base Type: | LED |
| Voltage: | 36V |
| Maximum Wattage: | 5W |
| Smart Enabled: | No |
| Occasion: | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight: | 2kg |
| Adjustable Hanging Length: | 100cm-120cm |
| Body Height - Top to Bottom: | 20cm |
| Body Width - Side to Side: | 35cm |
| Included Components | |
| 1* Pendant Lamp | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/