Marilyn Design Ring Metal Pendant Light, Gold, Aluminium/Acrylic
Regular Price
€789.99
Sale Price
€789.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The pendant light is crafted with metal and acrylic, combining the sturdiness of metal with the transparency of acrylic, creating unique light and shadow effects.
- The golden pendant light exudes luxury and nobility, adding warmth and brightness to the space, creating a lavish lighting decoration.
- Designed with a Ring frame and a globular lampshade, featuring multiple lamp heads, the pendant light offers a minimalist design with a touch of sophistication, providing bright and distinctive lighting effects.
- Ideal for various spaces such as living rooms and dining rooms, the pendant light offers a modernist style of lighting decoration that is simple, enduring, and filled with design sensibility.
- Embracing a modernist style, the pendant light design is sleek and refined, combining metal and acrylic materials to showcase fashion, elegance, and uniqueness.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Hailie |
| Suggested Space Fit | Livingroom;Diningroom |
| Suggested Room Size | 10㎡-30㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | Led Board Three Color Change Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 60W/80W/100W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Aluminium + Acrylic |
| Fixture Product Material | Aluminum |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 10kg/16kg/22kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/