Hailie Modern Bubble Glass LED Pendant Light, Amber/Clear/Gray
Regular Price
€189.99
Sale Price
€189.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- Hailie pendant light is made of high-quality metal and glass using high technology, and there are mounting holes on the top of the light to hold the pendant light well. Safe and secure and easy to install, you just need to spend a little time and when the pendant light comes on, it's all worth it.
- The light is available in a very premium glass color, either amber, clear or smoke gray, which is very contemporary and looks great in all finishes.
- Hailie pendant light has a fun bubble-like shape and provides a soft and even light that is gentle and not harsh, providing you with a comfortable experience. Perfect for application in areas such as living room, bedroom, dining room and study.
- Suitable for indoor use, the pendant light is made of clear and shiny glass and metal with a modern lampshade, creating a modern yet comfortable atmosphere.

| Light Information | |
| Type: | Pandent Light |
| Style: | Hailie |
| Suggested Space Fit: | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Suggested Room Size: | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor Use |
| Dimmable: | No; Warm White or Cold White |
| Smart Enabled: | No |
| Need Assembly: | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | G4 |
| Light Source: | Hardwired |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Voltage (V): | 110-110V-240V according to your address |
| Maximum Wattage(W): | 10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material: | Metal+Glass |
| Fixture Product Material: | Metal |
| Shade Product Material: | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb): | 6.4 lbs |
| Chain/Cord Length (inch): | 39.4 inches |
| Overall Height (Hanging): | 45.3 inches |
| Chain/Cord Adjustable or Not: | Adjustable at installation |
| Body Height - Top to Bottom (inch): | 5.9 inches |
| Body Length (inch): | 5.1 inches |
| Body Width (inch): | 5.1 inches |
| Included Components | |
| 1* Pandent Lights With Bulbs | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
|