Hailie Minimalist Teardrop Shaped Glass Pendant Light, Smoke Gray/White
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- The pendant light is crafted with glass, showcasing its transparent and pure characteristics, bringing clear and elegant lighting to the decoration.
- Available in white and smoke gray, the white color presents purity and brightness, while the smoke gray emits a mysterious and elegant ambiance, catering to different space requirements.
- The pendant light features a droplet shaped design, combining simplicity with a sense of design, accentuated by straight lines to present a modern and refined appearance.
- Ideal for living rooms and dining areas, offering a minimalist style of lighting decoration that is simple, enduring, and creates a comfortable living environment.
- With a minimalist style as its hallmark, the pendant light design is concise and filled with a sense of design, showcasing the use of glass material and different color options, exhibiting fashion and delicacy.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Hailie |
| Suggested Space Fit | Livingroom; Dining room |
| Suggested Room Size | 5-8㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | G4 |
| Number of Bulb | 1Pcs White Light Bulb Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 5W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Glass + Acrylic |
| Fixture Product Material | Glass |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2.1kg/3.5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |