Hailie Minimalist Blown Frosted Glass Pendant Light, Gold
Regular Price
€229.99
Sale Price
€229.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The pendant light is made of glass and metal. The glass material showcases a clear and transparent feature, while the metal material provides a sturdy and stable structure to the fixture.
- The lamp base is designed in gold color, and the lampshade is in a transparent clear tone, presenting a simple and modern appearance.
- The pendant light features a blown shape, with the lampshade resembling full bubbles, creating a minimalistic yet unique feel.
- Ideal for spaces such as living rooms and dining rooms, the pendant light offers a modernist minimalistic lighting decoration, combining simplicity, endurance, and a touch of design.
- With a foundation in modernist minimalism, the pendant light design is clean and distinctive, exuding a modern and fashionable ambiance.

| Product Info | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Hailie |
| Suggested Space Fit | Living Room, Dining Room, Study, Bedroom |
| Suggested Room Size | 5㎡-8㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Light colors | Warm Light |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 12W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1.2kg/1.55kg/2.16kg/1.7kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant light Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding in advance. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/