Hailie Mid Century Antique , Metal/Glass Pendant Light
Regular Price
€219.99
Sale Price
€219.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- This light has a brass-colored metal ceiling, durable heat, and corrosion resistance, is very stable and safe, and is easy to install.
- The smoke grey spherical glass lampshade looks simple and stylish, and the light is soft and not dazzling, protecting the eyes.
- The mid-century antique style can add a retro feel to your room, suitable for installation on the kitchen island living room, dining room, bedroom.

| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Hailie |
| Suggested Space Fit | Diningroom;Bedroom;Bar |
| Suggested Room Size | 5㎡-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1Pcs Warm White Light Bulb Include |
| Voltage (V) | 110-110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 5W/10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal + Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | GLass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 2kg/4kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |