Hailie Retro Art Deco Globe Chandelier, White/Pink/Beige
Regular Price
€209.99
Sale Price
€209.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This retro light fixtures is available in white, pink and beige to suit many interior styles.
- Unique and elegant design makes this 1930s chandelier a stunning addition to the living room, dining room and bedroom. Its artistry will add a touch of timeless glamour to your home, with its funky design.
- A copper ceiling light,with white/pink lampshade, is more durable and easier to clean.
- Hailie swag chandelier is available in 3-light and 5-light styles to perfectly meet your needs.

| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Hailie |
| Suggested Space Fit | Bedroom + Study |
| Suggested Room Size | 5-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 3/5PcsWarm Light Bulbs Include |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 21W/35W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 3.8kg/6.2kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1* Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Rustic Vintage Cecil Chandelier
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/
Caleb Vintage-Style Outdoor Lantern Pendant Light
Regular Price
€890.00
Sale Price
€890.00
Regular Price
€0.00
/
Dorsey Round 6-Light Chandelier
Regular Price
€1,680.00
Sale Price
€1,680.00
Regular Price
€0.00
/
Gold Circular Textured Glass Chandelier
Regular Price
€2,980.00
Sale Price
€2,980.00
Regular Price
€0.00
/
Black Metal Ring Chandelier with Cone Shades
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Globen Lighting Industrial Chandelier
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Nordlux Franca Chandelier (4 lights)
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Amber Murano Glass Round Chandelier
Regular Price
€3,800.00
Sale Price
€3,800.00
Regular Price
€0.00
/
Black Round Farmhouse Candle Chandelier
Regular Price
€1,560.00
Sale Price
€1,560.00
Regular Price
€0.00
/
Meta Parallel Chandelier
Regular Price
€550.00
Sale Price
€550.00
Regular Price
€0.00
/
Glamorous Mira Crystal Chandelier Indoor
Regular Price
€790.00
Sale Price
€790.00
Regular Price
€0.00
/
Wave Pearl Exquisite Gold Chandelier
Regular Price
€159.00
Sale Price
€159.00
Regular Price
€0.00
/
Decorative Ring Crystal Island Chandelier
Regular Price
€142.00
Sale Price
€142.00
Regular Price
€0.00
/
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalistic Vertical Brass Crystal Suspension
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/