Glass Lampshade Chandelier Personality Art PVC Pendant Light
Regular Price
€156.99
Sale Price
€156.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
Feature
The Pendant Light is a modern spin on a mid-century classic. Features frosted, glass globes crowned with spun-metal hoods suspended on either side of an aged brass and matte black center rod. This unique pendant hangs from an adjustable-length black fabric cord and circular matching brass canopy. This light is beautiful and distinctive, making it ideal in kitchen breakfast nooks, entryways, above stairs or landings, and in the place of a chandelier over smaller dining room tables.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Metal |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White, Grey, Multicolor |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 8.66 in(22CM)/ 20.47 in(52CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.87 in(20CM) / 10.24 in(26CM) |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/