Edge Modern Metal Vertical Rectangular Pendant Light, Black
Regular Price
€429.99
Sale Price
€429.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- With its sturdy metal construction, our Edge Modern Metal Vertical Rectangular Pendant Light is built to last. The lamp is the ideal addition to any modern interior design because of the texture of the metal, which gives it a sense of solidity and strength. You can be sure that this pendant light will not only add light to your room, but it will also last for years to come and exude a classic elegance.
- In black with our Edge Modern Metal Vertical Rectangular Pendant Light. The black finish of this pendant light exudes a calm and noble temperament, creating an atmosphere of sophistication and modernity in any room. Its sleek and dark hue adds a touch of contemporary charm to your interior space. Let this black pendant light be the focal point of your decor, infusing your surroundings with a stylish and modern ambiance that is both inviting and alluring.
- The Edge Modern Metal Vertical Rectangular Pendant Light showcases a striking vertically oriented rectangle shape. Its minimalist and geometric design captivates the eye, adding an element of architectural elegance to your decor. This unique shape allows the chandelier to stretch gracefully in a vertical direction, making it the perfect choice for high-ceilinged spaces or areas where a sense of height and grandeur is desired. Elevate your interior design with this extraordinary pendant light's captivating form.
- This lighting fixture is suitable for a wide range of settings, making it a perfect choice for various rooms in your home. Whether you want to enhance your dining room's ambiance, illuminate your kitchen workspace, add a touch of sophistication to your living room, or create a conducive atmosphere in your study room, this pendant light has you covered. Its adaptability ensures that it seamlessly integrates into your desired space, enhancing both its aesthetics and functionality.

Edge is our linear light collection. Our aim is to bring your home a minimalist lifestyle. When you live as a minimalist, you strive only to use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need to go about your daily life.
| Light Information | |
| Type | Indoor Led Lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Bedroom, Study, Dining Room |
| Suggested Room Size | 15-20㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | Has Dimmable Version |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | SMD |
| Light Source | 3000K/4500K/6000K |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 36W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | / |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 4.0(lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 3.3937inch |
| Body Length (inch) | 39.37inch |
| Body Width (inch) | 3.3937inch |
| Included Components | |
| 1* Indoor Led Lighting | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/