Edge Modern Minimalist Liner Metal/Acrylic Pendant Light, Gold/Black
Regular Price
€199.99
Sale Price
€199.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This lamp has a metal body and acrylic shade, durable and corrosion-resistant, the light is bright and not harsh.
- The black body and golden color lampshade look high-end and elegant, which can add a touch of luxury to your room.
- The linear lamp body with the cylindrical gold shade looks simple yet high-class, elegant, and stylish.
- Modern minimalist design is the right choice to embellish your home, such as dining room, study, bedroom
Edge is our linear light collection. Our aim is to bring your home a minimalist lifestyle. When you live as a minimalist, you strive only to use things that serve a purpose. It's about living simply and having only what you need to go about your daily life.

| Light Information |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Edge |
| Suggested Space Fit | Dinning Room |
| Suggested Room Size | 10-15m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | Non |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | SMD |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | Led Strip+COB*5 pcs Warm White Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 20W/30W |
| Product Material |
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights |
| Product Weight (lb) | 4.2lbs/4.4lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.4 inches |
| Overall Height (Hanging) | 45 inches |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 5.9 inches |
| Body Length (inch) | 47.2 inches/ 59 inches |
| Body Width (inch) | 3.9 inches |
| Note |
| The size is manually measured, there will be an error of 1-3cm. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/